Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
15 Haziran 2021
Haber
Anket
Türk denizcilere Yunan engeli
Hırvatistan’dan satın aldıkları yelkenli tekneye yakıt almak amacıyla Yunan Adaları’na yanaşmak isteyen ancak Türk kara sularına itildikleri iddia edilen 5 kişi Datça Limanı’na sığındı.

Alınan bilgiye göre, Fethiye ilçesindeki Göcek Limanı’na seyir eden Amerikan Bayraklı “Buse” isimli yelkenli teknenin yakıtının azalması üzerine, yakıt ve yiyecek almak isteyen kişiler Yunanistan’a ait adalara giriş yapmak istedi.Teknenin, Yunan unsurlarınca limana kabul edilmediği ve Türk kara sularına itildiği öne sürüldü. Teknedekilerin yardım istemesi üzerine tekne, TCSG 26 Sahil Güvenlik Komutanlığınca Datça Limanı’na getirildi.

“Yaklaşık 12 saat takip ve tacize maruz kaldık”

Teknede bulunan Burak Geçtan, Fethiye’ye gitmek üzere 5 kişi 2 Mayıs’ta yola çıktıklarını söyledi. Yunan Adaları’na geldiklerinde Yunanistan sahil güvenliğinin tekneye yaklaştığını, teknenin bayrağını ve teknede kaç kişinin bulunduğunu sorduklarını anlatan Geçtan, şunları kaydetti:

“Uyruğumuzu sordular, Türk’üz dedik. Pasaport ve tekne evrakını kontrol ettiler. Rutin bir kontrol zannettik, 40 dakika bizi beklettikten sonra evraklarımızı geri verdiler. ‘Derhal burayı terk edin.’ dediler. Biz de rotamızda ilerliyoruz. Yakıtımız azaldı ve yiyecek temin etmek istiyoruz dedik. ‘Hayır hemen Yunan kara sularımızdan çıkın.’ dediler. Tamam dedik ama peşimize takıldıklarını fark ettik. Uzaktan ara ara yakınlaşarak bizi yaklaşık 10-12 saat boyunca takip ettiler. Teknemiz yelkenli olduğu için şanslıydık. Ara ara yelkenleri kullanarak seyrettik. Keforanya bölgesine geldiğimizde daha büyük bir teknenin geldiğini fark ettik. Oradaki askerler silahlıydı. Komutanları yine aynı soruları sordu. Biz de rotamız belli sadece yakıt ve yiyecek temini etmek istiyoruz dedik. ‘Hayır. Derhal kara sularımızı terk edin.’ dedi. Yaklaşık 12 saat takip ve tacize maruz kaldık. Kesinlikle yakıt almak için de olsa adalara çıkarılmadık. Girit’i geçip Rodos’a geldik. Hava şartları çok kötüydü. Rotamızın dışında olan Datça Limanı’na sığınmak zorunda kaldık. Burada yakıtımızı yiyeceğimizi aldık. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra Göcek Limanı’na gideceğiz.”
Kaynak: Denizcilikdergisi
Eklenme tarihi: 11.05.2021
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 O.D.G.I. SHIPPING
 RECA MARMARA Nak...
 RANA Denizcilik
 TUNCMETE Denizcil..
 GRANMAR Denizcili..
 UNICOR İnternatio..
 DEVAL Transport
 MED MARİNE HOLDİN..
 OZI Yatching
 ALTUNTAŞ Denizcil..
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim