Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
15 Haziran 2021
Haber
Anket
Vale, rotor yelken teknolojisini dev dökme yük gemisinde deniyor
Önde gelen Flettner Rotorlu yelken üreticisi Norsepower, Pan Ocean Ship Management'a ait olan ve Brezilya merkezli madencilik şirketi Vale'ye kiralanan Sea Zhoushan isimli yeni bir büyük demir cevheri gemisinin (VLOC), güvertesine beş adet yelken kurulumunu tamamladı.Önde gelen Flettner Rotorlu yelken üreticisi Norsepower, Pan Ocean Ship Management'a ait olan ve Brezilya merkezli madencilik şirketi Vale'ye kiralanan Sea Zhoushan isimli yeni bir büyük demir cevheri gemisinin (VLOC), güvertesine beş adet yelken kurulumunu tamamladı.

Bu kurulum, Norsepower’ın rotor yelken teknolojilerinin, şimdiye kadar kurulan en büyük Flettner rotor kurulumu olmasının yanısıra bu boyuttaki bir dökme yük gemisine kurulan ilk rüzgar tahrik sistemi oldu.

Yıllık CO2 emisyonlarını 3.400 ton azaltacak!

Norsepower'a göre, beş yelkenin kullanıldığı projede, 325.000 dwt geminin yakıt maliyetleri ve emisyonları yaklaşık yüzde sekiz, geminin yıllık CO2 emisyonları ise yaklaşık 3.400 ton azaltılabilecek. Gemi limana yanaştığında kargo operasyonlarının sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için rotor yelkenlerin hidrolik sistem kullanılarak eğilip kaldırılabildiği belirtiliyor.

Otomatik sistem!

Aynı zamanda Norsepower sistemi tamamen otomatik. Sistem, rüzgarın ne zaman yakıt ve emisyon tasarrufu sağlayacak kadar güçlü olduğunu algılayarak otomatik devreye girmek üzere tasarlandı.

Norsepower CEO'su Tuomas Riski, "Vale ile çalışıyor olmaktan ve gemilerinin karbon emisyonlarını azaltmak için rüzgarın gücünü en üst düzeyde kullanarak değer zincirinin sürdürülebilirliğini korumaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.

Vale denizcilik teknik müdürü Rodrigo Bermelho, ''Pilot denemenin etkili olduğu kanıtlandıktan sonra, şirketin filosunun en az yüzde 40'ının rotor yelken teknolojisini kullanabileceği tahmin ediliyor. Bu da Vale'nin yıllık deniz taşımacılığı emisyonlarında yaklaşık yüzde 1,5 değerinde bir azalmayı ifade ediyor.'' açıklamasında bulundu.
Kaynak: denizgazete
Eklenme tarihi: 14.05.2021
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 UZAKLAR Denizcili..
 EMRE Denizcilik
 İNKA
 SANCAK Den. Nak. ..
 MİRAMAR yatcılık
 GEMPO
 POLARİS Denizcili..
 TRIMORYA Denizcil..
 NİSA uluslararası..
 REYSAŞ Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim