Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
11 Ağustos 2022
Haber
Anket
32 Türk gemisi endişe içinde!
Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması Türk sahipli ya da bayraklı 32 geminin Karadeniz’deki çeşitli limanlarda mahsur kalmasına neden oldu. Gemilerdeki personel, "Limandan çıkamıyoruz, tedirginiz" açıklaması yaptı.

Rusya’nın Ukrayna'ya açtığı savaş Karadeniz’de uluslararası ticaretin durmasına neden olurken, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği, Türk sahipli ya da bayraklı 32 geminin Karadeniz’deki çeşitli limanlarda mahsur kaldığını duyurdu. Gemilerin Ukrayna’nın Odesa, Nikolaev, Berdansky, Chernomorsk, Kherson ile Rusya’nın Taganrog ve Temrük limanlarında kaldığı belirtildi.Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Başkanı Pınar Kalkavan Sesel, “Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekat başlatmasıyla bölgede mahsur kalan 32 geminin tamamına yakınının koster gemileri olduğunu ve bu gemilerin üyelerimize ait olduğunu tespit ettik. Bu bilgileri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine aktarıp, gemi personellerinin ve gemilerin maruz kalabileceği olumsuz durumların önüne geçilmesi ve savaş bölgesinden çıkarılması adına bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunduk” dedi. Hem yolcu hem tır-otobüs taşıyabilen Yağcı Denizcilik’e ait Cenk RO-RO’ya bağlı 2 Ro-Ro gemisinin ise Ukrayna’nın Chernomorsk limanında mahsur kaldığı öğrenildi. Yağcı Denizcilik yetkilisi Yiğit Yener, “Savaşın başladığı sabah Cenk Car ve Cenk M gemilerimiz Ukrayna’nın Chernomorsk limanındaydı. Aynı gün gemilerin çıkışına izin verilmediği ve liman girişinin bloke edildiği bilgisini aldık. 2 gemimizde 45 personelimiz limanda kaldı. 1-2 hafta yetecek kadar kumanyamız ve suyumuz var. Personelimizin ihtiyaçlarını acentemiz kanalı ile gideriyoruz, fakat ailelerimiz oldukça endişeli. Bir an önce personelimizin ve gemilerimizin güvenle yurda dönmesini istiyoruz” diye konuştu.Askeri gemi batırıldı

Naiboğlu Denizcilik’e ait M/V Cengiz Bey gemisinin Ukrayna’nın Nikolea limanında kaldığı öğrenildi. Barbados bayraklı 115 metre boyundaki geminin Yunanistan’dan geldiği limanda arpa yükledikten sonra İzmir’e getirmesi bekleniyordu. Naiboğlu Denizcilik yetkilisi Adnan Naiboğlu, “24 Şubat’tan itibaren limandan çıkamıyoruz. 15 mürettebatımız var. 8’i Türk, 2’si Gürcü 5’i Azeri. Erzakta sorunumuz yok. Fakat yakınımızda askeri geminin karadan atılan bombalarla batırılması tedirginliğimizi arttırdı. Ayrıca gemimizin çok yakınındaki bir römorkörde isabet aldı. Ukrayna yetkilileri bizi çıkartmıyor limandan. Personelimiz ve gemimiz için çok tedirginiz” dedi.

Ukrayna’nın Nikolaev limanında kalan Türk sahipli Palau bayraklı Orion S gemisinin kaptanı Elchin Safaraliyev ise, aynı tarihlerden beri limandan ayrılamadıklarını söyledi. Safaraliyev, “Ukrayna'nın Nikolaev Limanı'na soya fasulyesi yüklemesi için gelmiştik. Gemimizin yüklemesi tamamlandı, liman işçileri ve acente limandan ayrıldı. Savaş başlayınca limandan çıkamadık ve bekleyişimiz devam ediyor. Sağlık durumumuz iyi. Bulunduğumuz bölge Ukrayna geneline göre daha sakin. Ama bir an önce limandan ayrılmak istiyoruz” diye konuştu.

*****************
KONU İLE İLGİLİ DİĞER HABERLERİMİZ;
* Ukrayna limanında mahsur kalan Türk gemisinin kaptanı anlattı
* Ukrayna'da mahsur kalan Türk gemileri !
Kaynak: Milliyet (Gökhan Karakaş)
Eklenme tarihi: 04.03.2022
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 RAYBEN Denizcilik..
 TUNA Denizcilik
 İYEM Asya Denizci..
 AMİRAL Maritime
 MİLENYUM Denizcil..
 AKIN AKSU Yat
 DEK Shipping
 ORSA Tanker İşlet..
 MARVEL Uluslarara..
 EGE KUMANYA
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim