Gemipersoneli.com - Reklam
Üye girişi
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye ol | Şifremi Unuttum
Menü
Ana Sayfa
Foto Galeri
İş Fırsatları
Haber Arşivi
Hakkımızda
Sistem Nasıl Çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
Mesaj Panosu
GEMİ VİDEOLARI
Gemici Belgesi
İletişim
İçerik
Bilgi bankası
Liman Başkanlıkları
CV Hakkında ipucu
Makaleler
Anket
Linkler


Share |
23 Temmuz 2024
Haber
Anket
Denizcilik eğitiminde siber çağ !
Orka, denizcilik alanında eğitim odaklı geliştirdiği yenilikçi yazılım ve çözümleriyle öne çıkıyor. Denizcilikte eğitimini yüksek gerçek görüntüyle ‘dijital evren’e dönüştüren MetaSHIP’ten lise eğitimi alan öğrenciden usta denizcilere kadar her kesim yararlanabiliyor.

Teknopark İstanbul’da yerleşik Orka’nın denizcilik eğitimi için geliştirdiği MetaSHIP, bir dijital klon olarak eğitim ve değerlendirme simülasyonları sunuyor. Her kesimden denizcilik eğitimi alanların yararlanabildiği yazılımla gerçek dünyadaki senaryolar güvenli ve kontrollü bir ortamda deneyimleniyor. Bu da eğitim alanların pratik becerilerini geliştirmelerine ve operasyonel verimliliği artırmalarına yardımcı oluyor. Çok sayıda ödül alan MetaSHIP’i ve denizcilik eğitimini, Orka’nın kurucularından Kaptan Levent Şen, İstanbul Ticaret’e anlattı.TAMAMINI İHRAÇ ETTİK

* Bize kısaca şirketinizi tanıtır mısınız?


Orka, özellikle denizcilik sektöründe, yenilikçi eğitim teknolojileri sunmak amacıyla 2011 yılında İstanbul’da kuruldu. Geliştirdiği ürünlerle kısa sürede sektörde yer edinmeye başlayan firmamız, 2016 yılında İngiltere’de de bir ofis açarak hedeflediği uluslararası pazara girdi. Kuruluşundan bu zamana kadar devam eden Ar-Ge projelerinin yaklaşık yüzde 94’ünü öz kaynaklarıyla destekleyen firmamız, tüm bu projelerini ticarileştirdi, hatta tamamını ihraç etti. Böylece inovasyon ve ticarileşme vizyonumuzu gerçekleştirdik.GELİŞEN PROJELER

* Hangi alanlarda projeleriniz var?


Projelerimiz, denizcilik sektöründe eğitim teknolojileri olarak genellenebilir. MetaSHIP olarak markalaştırdığımız dijital klonlar, eğitim ve değerlendirme simülasyonları gibi projelerimiz ürüne dönüşmüş olsa da yeni ve daha gelişmiş versiyonları ile ilgili projelerimiz devam ediyor. Projelerimizde üniversite işbirliklerini kurmaya ve proje sürecine dahil etmeye de özen gösteriyoruz.

LİSEDEN EN ÜST DÜZEY YÖNETİCİYE KADAR

* Ürün ya da hizmetlerinizi anlatabilir misiniz?


Ana ürünümüz MetaSHIP, bir dijital klon olarak eğitim ve değerlendirme simülasyonları sunuyor. Bu teknoloji, denizcilik sektöründe lise ve üniversitelerde öğrenimlerine devam eden öğrencilerden, sektördeki en üst düzey yöneticilere kadar geniş bir kitleye hizmet verebiliyor. Diğer ürünlerimiz de MetaSHIP dijital evrenine bağlı farklı talep ve durumlara çözüm sunabilecek şekilde revize edilen ürünler haline geldi.

6 ÜLKEYE FARKLI GEMİ TİPLERİ KURULACAK

* Farklı gemi tiplerinde de kullanılıyor mu?


2023 sonunda denizcilik sektörünün önemli paydaşlarından ABS (American Bureau of Shipping) tarafında, Qatar Energy ve Nakilat firmaları ortaklığında ABS LNG Training Academy kuruldu. Orka olarak son teknoloji eğitim merkezinin çekirdeğini MetaSHIP ürünümüzle oluşturmak mutluluk vericiydi. Dünyanın en büyük LNG gemilerinden birinin dijital klonunu, teknolojimizle yaratarak genişletilmiş gerçeklik ile aynı anda 30’dan fazla kişinin bu deneyimi yaşayabilmesine olanak sağladık. Bu gibi eğitim merkezleri

6 ülkeye daha farklı gemi tipleri ile kurulacak ve tüm hepsi MetaSHIP ürünümüz ile donatılacak.

ETKİN VE AKILDA KALICI EĞİTİM

* Geliştirdiğiniz projelerin sağladığı avantajlar neler?


MetaSHIP, eğitim süreçlerini daha etkili ve verimli hale getirirken, kullanıcıların pratik becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyor. Denizcilik sektöründe eğitim süreçlerini yüksek gerçek görüntü imkanı sunan dijital evrenimizde dönüştürerek profesyonellerin daha iyi, etkin ve akılda kalıcı eğitim almasını sağlıyor. Dijital klon teknolojisi sayesinde, kullanıcılar gerçek dünyadaki senaryoları güvenli ve kontrollü bir ortamda deneyimleyebiliyor. Bu da onların pratik becerilerini geliştirmelerine ve operasyonel verimliliği artırmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca, eğitim ve değerlendirme simülasyonlarımız, kullanıcıların teorik bilgilerini pratikle birleştirmelerini kolaylaştırıyor.YURT DIŞI TALEP PATLADI

* Yurt dışından talep geliyor mu?


Evet, ürün ve hizmetlerimize yurt dışından da yoğun bir talep var, hatta 2025 yılının 3. çeyreğine kadar tamamen yabancı müşterilerin siparişleri ile dolmuş durumdayız. Aslında yurt dışı bizim ana hedeflerimizden ve stratejilerimizden biriydi. Kurulduğumuz zamandan bu yana kadar yıllık gelirimizin en az yüzde 75’ini ihracat ile oluşturabiliyorken son iki yılda bu oran neredeyse yüzde 95’lere çıktı diyebilirim. Global denizcilik endüstrisi, eğitim teknolojilerine olan talebi artırarak, yenilikçi çözümlerimize ilgi göstermeye devam ediyor.

AKILLI ÇÖZÜMLER

* Geleceğe dönük projelerinizden, hedeflerinizden bahseder misiniz?


Gelecekte, denizcilik sektöründe eğitim teknolojilerini daha da ileriye taşımak için yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Özellikle yapay zeka ve makina öğrenimi teknolojilerini kullanarak, daha fazla üniversiteyle işbirliği ve çözüm ortaklarımızın Ar-Ge departmanları ile ortak bilgi alışverişi yaparak, daha da akıllı ve öngörülebilir eğitim çözümleri sunmayı hedefliyoruz.

TEKNOPARK İSTANBUL’LA KÜRESEL PAZARDA GÜÇLENDİK

* Teknopark İstanbul’da yer almanın sizler için faydaları neler?


Teknopark İstanbul, yenilikçi ve ileri teknoloji projeleri geliştirmek için ideal bir ortam sunuyor. Burada, benzer vizyon ve misyonlara sahip diğer teknoloji firmaları ile işbirliği yapma fırsatı buluyoruz. Ayrıca, Teknopark İstanbul’un sağladığı altyapı ve destek hizmetleri, projelerimizin daha hızlı ve verimli bir şekilde geliştirilmesine olanak tanıyor. Bu da küresel pazarda daha güçlü bir konuma gelmemize yardımcı oluyor.
Kaynak: istanbulticaretgazetesi
Eklenme tarihi: 25.06.2024
Share |
YORUMLARINIZ
Aşağıdaki bölüme haber ile ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz


Adınız Soyadınız:
Başlık:
YORUMUNUZ:
Denizcilik mesleği ile ilgili ne düşünüyorsunuz
Çok güzel
Mecbur kalınca yapılacak bir iş
Zabit için iyi alt personel için kötü
Kesinlikle yapılmaz

Önceki Anketler
Kurumsal Üyelerimiz
 EGE RORO
 SÜVARİ Gemi Kiral..
 BERRGANİ Denizcil..
 ATLANTİS Deniz Na..
 BAASE & ELSEK
 RECA MARMARA Nak...
 MULTISERVICE Ship..
 ZİRVE Denizcilik
 KONVOY Denizcilik
 BEREM Denizcilik
...


www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim