Bigi Bankası
Bilgi bankası
Yeterlik şartları
Gemiadamı olabilme koşulları
Başvuru ve işlemler
Yeterliklerin tanımı
Deniz hizmetinin tanımı
Deniz araçlarının tanımı
Kazanılmış haklar
Belgelerin geçerliği
Sefer bölgeleri
Sağlık kuralları
STCW Sertifikaları
Personel donatımı
Deniz İş Kanunu
Gemiadamları Yönetmeliği
Menü
Ana Sayfa
İş Fırsatları
Hakkımızda
Sistem nasıl çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
İletişim
İçerik
Makaleler
CV Hakkında ipucu
Anket
Linkler
Liman Başkanlıkları
24 Temmuz 2024
Personel Donatımı-4

Gemilerin tipi, büyüklüğü ve çalıştığı sefer bölgelerine göre donatılması gereken asgari personel sayısı ve yeterlikleri aşağıdaki gibidir.

YÜK ve YOLCU GEMİLERİNİN MAKİNE TAYFALARI İLE DONATIMI


(Değişiklik: 02/07/2008 tarihli ve 23072 sayılı B.M.O.)

AÇIKLAMALAR:

1. Grup-1 Makine Tayfası: STCW III/4'e uygun eğitim almış ve makine vardiyası tutma yeterliliğine haiz Makine Tayfası (Mk. Lostromosu ve Yağcı)
    Grup-2 Makine Tayfası: STCW III/4'e uygun eğitim almamış ve makine vardiyası tutma yeterliliğine haiz olmayan Makine Tayfası (Silici)

2- Kabotaj sefer bölgesinde sahilden 10 milden fazla açılmadan, kalkma limanından 100 mil mesafede sefer yapan gemi/feribotlar liman seferi gibi donatılır.

3- Yakın kıyısal sefer bölgesinde kalkma limanından 25 milden fazla açılmadan tarifeli sefer yapan yolcu gemileri liman seferi gibi donatılır.

 • Geçerli STCW sertifikaları bulunan güverte veya makine stajyerleri istihdam edilen gemilerde, kendi branşlarındaki Grup-1 güverte/makine tayfasından sadece bir kişi indirim yapılabilir.

  ÖZEL GEREKSİNİM VE KOŞULLAR:

  Periyodik olarak insanız bırakılan makine dairesi özelliği olması halinde, 3000 kW'den büyük makine gücü olan gemilerde Vardiya Mühendisi, Grup-1 ve Grup-2 Makine Tayfasından birer kişi olmak üzere toplam 3 kişi, 3000 kW ve altındakilerde ise sadece Vardiya Mühendisi ve Grup-2 Makine Tayfasından birer kişi olmak üzere toplam 2 kişi eksiltilir.

  (NOT: Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır, Resmi amaçlı işlerde kullanılamaz)
  (Güncelleme: 20.12.2010)  www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim