Bigi Bankası
Bilgi bankası
Yeterlik şartları
Gemiadamı olabilme koşulları
Başvuru ve işlemler
Yeterliklerin tanımı
Deniz hizmetinin tanımı
Deniz araçlarının tanımı
Kazanılmış haklar
Belgelerin geçerliği
Sefer bölgeleri
Sağlık kuralları
STCW Sertifikaları
Personel donatımı
Deniz İş Kanunu
Gemiadamları Yönetmeliği
Menü
Ana Sayfa
İş Fırsatları
Hakkımızda
Sistem nasıl çalışıyor
Üye İstatistikleri
Medyada Sitemiz
İletişim
İçerik
Makaleler
CV Hakkında ipucu
Anket
Linkler
Liman Başkanlıkları
23 Temmuz 2024
Personel Donatımı-3

Gemilerin tipi, büyüklüğü ve çalıştığı sefer bölgelerine göre donatılması gereken asgari personel sayısı ve yeterlikleri aşağıdaki gibidir.

YÜK ve YOLCU GEMİLERİNİN BAŞMÜHENDİS / BAŞMAKİNİST ve MAKİNE ZABİTLERİ İLE DONATIMI


(Değişiklik: 02/07/2008 tarihli ve 23072 sayılı B.M.O.)

AÇIKLAMALAR:

1. Gemiadamları sahip oldukları yeterlik belgesinin "Uygulanan Sınırlamalar" bölümünde belirtilen görevleri yaparlar.

2. Yürütme gücü 1500 kW' den küçük, Makinesi Köprü Üstünden kumandalı ve sadece Liman Seferi yapan yük ve yolcu gemilerinde Başmühendis/Başmakinist aranmaz.

3. Kabotaj sefer bölgesinde sahilden 10 milden fazla açılmadan, kalkma limanından 100 mil mesafede sefer yapan gemi/feribotlar liman seferi gibi donatılır.

4. Kabotaj Seferinde 750-3000 kW'deki yük gemilerinde (750 kW dahil, 3000 kW dahil değil) ikinci makinistlik görevini Makine Zabiti yeterliğinde gemiadamları yapabilir.

5. Kabotaj Sefer Bölgesinde 3000 kW'den küçük gemilerde (3000 kW dahil değil) Sınırlı Başmakinist yeterliğindeki gemiadamları ikinci makinistlik görevini yapabilir.

6. Kabotaj Sefer Bölgesinde 1600 kW'den küçük gemilerde (1600 kW dahil değil) Sınırlı Makine Zabiti yeterliğindeki gemiadamları ikinci makinistlik görevini yapabilir.

7. Liman Sefer Bölgesinde 3000 kW ve daha büyük gemilerde başmakinistlik görevini Başmakinist yeterliğine sahip gemiadamları,ikinci makinistlik görevini ise Makine Zabiti yeterliğine sahip gemiadamları yapabilir.

8. Liman Sefer Bölgesinde 370-3000 kW deki gemilerde (370 kW dahil, 3000 kW dahil değil) başmakinistlik görevini Sınırlı Başmakinist yeterliğine sahip gemiadamı yapabilir.

9. Liman Sefer Bölgesinde 370 kW'den küçük gemilerde başmakinistlik görevini sınırlı makine zabiti yeterliğine sahip gemiadamları yapabilir.

10. Kabotaj ve liman sefer bölgesinde Kargo gemisi başmakinisti/makine zabiti yolcu gemilerinde de başmakinistlik/makine zabitliği yapabilir.

11. Yakın kıyısal sefer bölgesinde kalkma limanından 25 milden fazla açılmadan tarifeli sefer yapan yolcu gemileri liman seferi gibi donatılır.

12. Kabotaj seferi, yakın kıyısal ve uzak sesefer yapan ve periyodik olarak insansız bırakılan makine dairesi özelliği olan 3000 kW' den küçük gemiler (3000 kW dahil değil), bir Başmühendis/ Başmakinist ve bir Makine Zabiti ile donatılır.

ÖZEL GEREKSİNİM VE KOŞULLAR:

Periyodik olarak insanız bırakılan makine dairesi özelliği olması halinde, 3000 kW'den büyük makine gücü olan gemilerde Vardiya Mühendisi, Grup-1 ve Grup-2 Makine Tayfasından birer kişi olmak üzere toplam 3 kişi, 3000 kW ve altındakilerde ise sadece Vardiya Mühendisi ve Grup-2 Makine Tayfasından birer kişi olmak üzere toplam 2 kişi eksiltilir.

(NOT: Bu sayfalar bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır, Resmi amaçlı işlerde kullanılamaz)
(Güncelleme: 20.12.2010)www.gemipersoneli.com   © Gemipersoneli.com - Tüm Hakları Saklıdır.  Kullanım Şartları  Gizlilik Prensipleri  İletişim